Beyin Damar Anevrizması ameliyatları yapılmaya başlandı

Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanemizde Beyin Damar Anevrizması ameliyatları yapılmaya başlandı.

Erzincan’da yaşamını sürdüren iki çocuk annesi ev hanımı Hayriye Karapolat (60), iki hafta önce şiddetli baş ağrısı ve bilinç bulanıklığı ile Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanemiz Acil Servisi’ne müracaat etti.

Buradaki tetkiklerde Karapolat'a, beyin damarlarının duvarındaki kas tabakasının zayıflaması dolayısıyla damarda oluşan balonlaşma olarak bilinen ve damarın yırtılması halinde beyin kanamasına yol açabilen "beyin anevrizması" teşhisi konuldu.

Teşhisin ardından yoğun bakım servisine alınan Karapolat, Beyin ve Sinir Cerrahi Uzmanımız Dr. Barış Özöner ve ekibi tarafından ameliyat edildi.

Dr. Özöner, yaptığı açıklamada, ameliyatın başarılı geçtiğini söyledi.

Karapolat'a kendilerine müracaatı sonrası gerekli tetkikleri yaptıklarını ifade eden Özöner, şunları dile getirdi:

"Hastanın beyin zarıyla beyni arasında yaygın bir kanamayla karşılaştık. Bunun üzerine ileri tetkik yaptık ve halk arasında Ebru Gündeş hastalığı olarak bilinen beyin damar anevrizması, yani bir baloncuk tespit ettik. Baloncuk normalin dışında bir yer olan ön beyin damarlarının bileşkesindeydi. Genellikle bu çok nadir görülen bir durumdur. Bu tür ameliyatlar hastanın alnından girilerek yapılıyor. Hastanemizde bu ameliyatlar yapılmadığı için hastalarımızı başka hastahanelere sevk ediyorduk. Erzincan'da beyin anevrizması ameliyatını yaptık ve başarılı olduk."

Hayriye Karapolat, "Sağlık durumum çok iyi, kısa süre sonra taburcu olacağım. Ameliyatı yapan ekibe teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Karapolat'ın kızı Hülya Çelik de annesinin hastaneye geldikten sonra doktorların başka bir yere sevkinin uygun olmayacağını söylediklerini, bunun üzerine ameliyatın Erzincan'da yapılmasına karar verdiklerini ifade etti.

Çelik, "Annem çok başarılı ameliyat geçirdi. Şu anda da çok iyi, bilinç kaybı yok. Doktorlarımıza çok teşekkür ediyoruz." sözlerine yer verdi.

beyncer01

beyncer02

beyncer03

beyncer04